Úvod do UNIXu – cvičení 29. 4. 2016

Domácí úkoly

 1. Znovu vyřešte domácí úkol z minulého cvičení, ale tentokrát čistě pomocí prostředků shellu. Konkrétně s výjimkou nástrojů grep a sed smíte použít vše, co jsme si na cvičení zatím ukazovali. (1 bod)

Řešení domácích úkolů z minula

 1. Uvažujte text, ve kterém jsou odstavce oddělené libovolným počtem prázdných řádků. Napište shellový skript, který takový text očekává na standardním vstupu a každý odstavec v něm obsažený spojí do jednoho separátního řádku. Jednotlivé řádky odstavce oddělujte znakem mezery. Prázdné řádky ze vstupu odstraňte. Viz příklad níže.
  Pozor, vaše řešení smí využívat pouze nástroj sed a žádné jiné nástroje nejsou dovoleny. Můžete jej však samozřejmě v rámci vašeho skriptu spustit vícekrát. Inspiraci a různé tipy a triky naleznete např. v užitečných jednořádkových skriptech. Také si pročtěte manuálovou stránku, kde se zaměřte mimo jiné na "hold space", který budete pravděpodobně potřebovat.
      
  # chci, aby váš skript spuštěný např. na následující vstup
  ./ukol.sh <<END
  
  
  1
  2
  3
  
  
  a
  b
  
  c
  
  END
  
  # měl přesně tento výstup
  1 2 3
  a b
  c
      
     
  Úkol je těžký, protože si budete muset sed skutečně osahat. Doporučuji úkol udělat nebo se o něj alespoň pokusit, protože tak prozkoumáte všechny zásadní schopnosti, které tento opravdu důležitý nástroj má. (2 + 2 body)
      
  #!/bin/bash
  
  sed '${p;x}' | sed -n '/^.\+$/{H;d};{x;s/^$//;t;s/\n/ /g;s/^ //;p}'
      
     

Příkazy a úkoly na cvičení