Úvod do UNIXu – cvičení 18. 3. 2016

Domácí úkoly

 1. Prvním úkolem je zjistit, co všechno umí nástroj tr. Byl popisován na přednášce a nebo se mrkněte do manuálové stránky. Budete jej totiž potřebovat u obou následujících úkolů. (0 bodů)
 2. Napište příkaz, kterým zjistíte, kolik slov začínajících velkým písmenem se nachází v textovém souboru s pohádkou. Velká písmena se tam objevují jen na obvyklých místech, tj. na začátcích vět, u vlastních jmen nebo u formálních oslovení. (2 body)
 3. Napište kolonu, jejímž jediným výstupem bude náhodné číslo mezi 0 a 255. Kromě výše uvedeného tr již všechny ostatní potřebné prostředky ze cvičení znáte. Jiné tedy nepoužívejte. Poradím, že se vám můžou hodit nástroje jako třeba dd nebo od. Dbejte na to, aby na výstupu opravdu bylo pouze to jedno číslo. Nechci žádné bílé znaky okolo apod. (2 body)

Řešení domácích úkolů z minula

 1. Vytvořte shellový skript, který funguje v roli filtru (tj. čte standardní vstup a výstup své práce posílá na standardní výstup), jenž ze vstupu vypíše pouze prvních 9 řádek a poslední 4 řádky. U vstupů kratších než 13 řádek pak nevadí, pokud se vám některé řádky vypíší vícekrát. Příklad použití je např. cat /etc/passwd | ./ukol.sh. Samozřejmě ve skriptu smíte použít jen prostředky z již proběhlých cvičení a přednášek. (1 bod)
      
  #!/bin/bash
  
  # 1. varianta
  cat - > /tmp/docasny
  head -n 9 < /tmp/docasny
  tail -n 4 < /tmp/docasny
  
  # 2. varianta
  tee /tmp/docasny | head -n 9
  tail -n 4 /tmp/docasny
  
  rm -f /tmp/docasny
      
     

Příkazy a úkoly na cvičení